Nordisk ledelse


Steinar Aasland
MD Nordics

+47 906 42 696
steinar.aasland@algeco.com


Steinar Aasland har tidligere været Adm. Dir i Stavanger Rørhandel, Adm. Dir i Ahlsell Norge, Koncernchef i Bjørge ASA, CEO i Stream AS og sidst Senior Vice President i MRC Global – med ansvaret for alt international aktivitet


Kjell Ivar Myrvang
Operations Director Nordics


+47 901 38 939
kjell.myrvang@algeco.com


Kjell Ivar Myrvang har arbejdet i Uniteam siden 2004 og som VP Buisiness development i Malthus Uniteam siden 2017. Han har tidligere arbejdet i Veidekke og Telenor.

Robert Bordas
CFO Nordics


+420 604 103 529
robert.bordas@algeco.com


Robert Bordas har ledet flere multikulturelle mellemstore og store virksomheder i de sidste 28 år, hovedsageligt inden for produktion / kommercielt miljø. Han har arbejdet for Algeco siden 2008.

Bernt Åge Lie
HR/HSEQ Nordics


+47 916 27 317
Baalie@algeco.com@algeco.com


Bernt Aage Lie har tidligere arbejdet 30 år i olieindustrien for Aker, Kvaerner og Oceaneering. Var 26 år i Oceaneering hvor de sidste 15 år var som Vice President med ansvar for Operational Support. Var også President og CEO for Argus RTM som var et Joint Venture mellem Oceaneering og DNV.

Egil Messmer
Business Development Director Nordics


+47 400 52 000
egil.messmer@algeco.com


Egil har en gedigen baggrund indenfor ledelse og modulbranchen. Med en baggrund som salgschef på Scan Tech 1995-2006, CEO på Rogaland Planbygg 2006 - 2011, CEO på Ramirent Module Systems 2011-2014 samt CEO på Wexus Gruppen.

Marcus Agelii
Head of IT Nordics


+46 733 828 912
marcus.agelii@algeco.com


Marcus Agelii har arbejdet i virksomheden siden 2019 dengang som IT-chef for TSN og efter overtagelsen som IT-chef hos Algeco Nordics. Har tidligere erfaring som systemejer og kravspecifikationer i IT-branchen.

Ole Vikshåland
MD factory Modul tech


+372 52 32 114
ole@moduletech.ee


Simon Ruud
MD Norway


+47 922 29 818
simon.ruud@algeco.com


Simon Ruud har været ansat i Uniteam siden 2015 og nu som VP Modul i Malthus Uniteam siden 2017. Han har tidligere arbejdserfaring fra Forsvaret i Norge og NCC.

Nina Flood
MD Sweden


+46 8 400 140 07
nina.flood@algeco.com


Nina Flood har arbejdet i virksomheden siden 2015, tidligere som CFO, nu som Sveriges CEO siden 2018. Hun har tidligere haft 10 års erfaring fra bil-leasingbranchen med forskellige roller inden for kommerciel, kontrol, risikostyring og business intelligence.

Jouni Jarviletho
MD Finland


+358 400 852 360
Jouni.Jarvilehto@algeco.com


Jouni har arbejdet med internationale mærker og organisationer i løbet af sin arbejdskarriere og sidste 12 år med fast ejendom og med moduler i de sidste 3,5 år. Jouni ser et stort potentiale i den modulære forretning og den nye Nordics Algeco-organisation.


Karsten Jørgensen
MD Denmark


+45 214 36 591
Karsten.Jorgensen@algeco.com

Karsten har arbejdet med ledelse af produktion, salg og udlejning af pavillonbygninger i knap 20 år. Igennem sin ledelse af Cramo Instant DK, De Meeuw DK, Pitzner pavilloner, Bilsby og GSV pavilloner i perioden, har han udover sit operationelle virke været en drivkraft i det fusions- og integrationsarbejde der i dag giver Algeco sin markante position på det danske marked.

Vores ejere


Modulaire Group, der inkluderer Algeco, er verdens førende inden for tilpassede modulære løsninger. Med hovedkvarter i London og virksomheder i 25 lande - og med over 250.000 moduler og containere - skabes unikke rum, hvor det er nødvendigt. Modulaire Group tilbyder også innovative, markedsledende løsninger til byggeudstyr, tilslutningsmuligheder og møbler. 


Vi skaber smarte rum, hvor folk kan leve, arbejde og lære. Vi er designet til at hjælpe kunder med at finde den rigtige løsning baseret på deres behov. Vi leverer det, du har brug for, hvornår og hvor du har brug for det.