Nordisk ledelse

Steinar Aasland
MD Nordics


+47 906 42 696
steinar.aasland@algeco.com


Steinar Aasland har tidligere været Adm. Dir i Stavanger Rørhandel, Adm. Dir i Ahlsell Norge, Koncernchef i Bjørge ASA, CEO i Stream AS og sidst Senior Vice President i MRC Global – med ansvaret for alt international aktivitet


Kjell Ivar Myrvang
Operations Director Nordics


+47 901 38 939
kjell.myrvang@algeco.com


Kjell Ivar Myrvang har arbejdet i Uniteam siden 2004 og som VP Buisiness development i Malthus Uniteam siden 2017. Han har tidligere arbejdet i Veidekke og Telenor.


Peter Oscar-Andersen
CFO Nordics


+47 971 46 597

Peter Oscar-Andersen har mer än 20 års internationell erferenhet från offshore-industrin och har varit Vice President Internal Control i rigg-sällskapet Ocean Rig, CFO i helikoptersällskapet Blueway och CFO i telecom-sällskapet Tampnet.


Anders Urdal
Commercial Procurement Director Nordics


+47 459 61 967
anders.urdal@algeco.com


Anders Urdal har over 15 års erfaring fra olje og gass bransjen og har jobbet med kommersielle roller innen ledelse, innkjøp og salg.
Har blant annet hatt tidliger roller som KAM i TESS, Procurement Specialist I Schlumberger og
Business Development Manager i Sumitomo



Kristian Grimsbo
Marketing & ESG Director Nordics


+46 702 390 472
kristian.grimsbo@algeco.com

Kristian Grimsbo har mere end 20 års erfaring med markedsføring og salg af permanente og midlertidige huse. Marketing- og salgschef hos Värsåsvillan. Marketing- og salgschef hos Flexator AB og COO hos Uniteam AB.


Magnus Kjellin
Business Development Director Nordics


+46 706 715 600
magnus.kjellin@algeco.com


Magnus Kjellin har tidligere været administrerende direktør og ejer af Söderhamnskranar AB og haft en række ledende stillinger inden for Ramirent i både Sverige og de nordiske lande. Senest har han været aktiv som administrerende direktør for TS Nordic Group / Temporary space Nordics.


Marcus Agelii
Head of IT Nordics


+46 733 828 912
marcus.agelii@algeco.com


Marcus Agelii har arbejdet i virksomheden siden 2019 dengang som IT-chef for TSN og efter overtagelsen som IT-chef hos Algeco Nordics. Har tidligere erfaring som systemejer og kravspecifikationer i IT-branchen.


Ole Vikshåland
MD factory Modul tech


+372 52 32 114
ole@moduletech.ee


Karl Erik Valentin Hansen
Commercial Director Nordics


+47 484 618 66
karl.valentin@algeco.com


Simon Ruud
MD Norway


+47 922 29 818
simon.ruud@algeco.com


Simon Ruud har været ansat i Uniteam siden 2015 og nu som VP Modul i Malthus Uniteam siden 2017. Han har tidligere arbejdserfaring fra Forsvaret i Norge og NCC.


Nina Flood
MD Sweden


+46 8 400 140 07
nina.flood@algeco.com


Nina Flood har arbejdet i virksomheden siden 2015, tidligere som CFO, nu som Sveriges CEO siden 2018. Hun har tidligere haft 10 års erfaring fra bil-leasingbranchen med forskellige roller inden for kommerciel, kontrol, risikostyring og business intelligence.


Laura Paunila
MD Finland


+358 509 123 654
laura.paunila@algeco.com


Mads Blom
MD Denmark


+45 609 88 780 214 36 591
mads.blom@algeco.com


Vores ejere


Modulaire Group, der inkluderer Algeco, er verdens førende inden for tilpassede modulære løsninger. Med hovedkvarter i London og virksomheder i 25 lande - og med over 250.000 moduler og containere - skabes unikke rum, hvor det er nødvendigt. Modulaire Group tilbyder også innovative, markedsledende løsninger til byggeudstyr, tilslutningsmuligheder og møbler. 


Vi skaber smarte rum, hvor folk kan leve, arbejde og lære. Vi er designet til at hjælpe kunder med at finde den rigtige løsning baseret på deres behov. Vi leverer det, du har brug for, hvornår og hvor du har brug for det.